Slovenci bomo plačevali sanacijo nevarnih odlagališč, ki ostajajo za migranti

Nedavni protestni shodi proti ilegalnim prehodom slovenske meje so opozorili na problematiko prebivalcev ob meji, ki jih imajo ti z migranti, sedaj pa se je končno premaknila tudi državna birokracija pri reševanju te problematike, odrinjene na rob države. Vlada je sedaj sprejela soglasje, da iz državnega proračuna prispeva za sanacijo divjih odlagališč, katere za seboj pušča na stotine migrantov, ki tedensko prečkajo Slovenijo. Pa bodo občine pri sanaciji upoštevala priporočila ministrstva o biološki in bolezenski nevarnosti, ki jo migrantska odlagališča predstavljajo?

 

Ministrstvo že izdalo uradna priporočila

Priporočila ministrstva o ravnanju z migrantskimi podatki, foto: uvhvvr.gov.si

Glede migrantov in zdravstvene nevarnosti, ki jo ti predstavljajo, je ministrstvo že izdalo varnostna priporočila, v katerih med drugim preberemo, da so »Živali na območjih, kjer se ali so se zadrževali migranti, lahko  izpostavljene povzročiteljem bolezni, ki bi se lahko prenesli z ljudi na živali.«
Seveda gre pri tem za poudariti, da se lahko ti povzročitelji bolezni nato iz okužene živali prenesejo tudi nazaj na človeka, oziroma lokalno prebivalstvo. Ministrstvo je prebivalce na območju gibanja migrantov pozvalo tudi, da »Svoje pse, mačke in perutnino poskusite zadržati na dvorišču.«

Še najbolj zaskrbljujoče pa je dejstvo, da je ministrstvo prebivalcem priporočilo, naj na območju, kjer se »nahajajo odpadki, ki so ostali za migranti, pri njihovem odstranjevanju upoštevajte priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje.«

 

Opozorila iz BiH o migrantski pandemiji

Zdravstveno stanje v Bosni in Herzegovini, predvsem v Bihaću, kjer se nahajajo večje skupine migrantov, pripravljene na prehod balkanske migrantske poti proti zahodu, je po pričevanjih uradnikov alarmantno. Oblasti in zdravstveno osebje opozarja, da so na poti tudi mnogi migranti, nosilci visoko nalezljivih bolezni, ki niso več v njihovi oskrbi, ali pristojnosti, saj se je tekom postopka zdravljenja za njimi izgubila vsaka sled. Seveda je slabo zdravstveno stanje migrantov razumljivo, saj mnogi izmed njih prihajajo iz matičnih držav, katerih zdravstvo se nikakor ne more primerjati z evropskim, ali vsaj slovenskim.

Zato je pomembno, da občine, ki bodo sanirale ilegalna odlagališča, katera za seboj puščajo migranti, dosledno upoštevajo priporočila in navodila pristojnih državnih služb za varovanje nacionalnega zdravstva. Pomembno je tudi minimalizirati stik širšega prebivalstva z okuženimi osebami, okoljem ali migrantskimi odpadki, saj bi morebitna pandemija za Slovenijo med širšim prebivalstvom pomenila biološko katastrofo. Posebno glede na stanje slovenskega zdravstva.

Uredništvo