Tržaško pristanišče ni prvič predmet invazije

Policija med preiskovanjem kamiona, foto: triesteprima.it

S temi besedami je Almerigo Esposito komentiral odkritje 50 ilegalnih imigrantov, katere je policija v sredo odkrila na turškem tovornjaku v tržaškem pristanišču. Ob izkrcanju ladje iz Turčije, je pristaniška policija na prikolici tovornjaka odkrila 50 kurdskih migrantov, ki so v Italijo vstopili ilegalno. Poleg pristaniške policije so pri obravnavi imigrantov sodelovali še obalna straža in pomorski cariniki ter medicinski reševalci, saj so morali nekatere imigrante bolnišnično oskrbeti.
Po zasedbi tovornjaka so nekatere imigrante prepeljali v bolnišnično oskrbo, preostale pa so nastanili v prostorih, katere so uredili v okviru pristanišča. Pristojni organi pa so začeli postopke za identifikacijo ilegalnih prebežnikov.

Odkrivanje ilegalnih prebežnikov

Čeprav je vseh 50 imigrantov zaprosilo za azil, pa se nihče izmed njih naslednji dan, v četrtek ni javil na policijski postaji za pričetek azilnih postopkov. Še več, za njimi se je izgubila vsaka sled, pristojni organi pa so začeli s preiskavo, kako se je lahko tako velika skupina sploh ilegalno vkrcala na tovornjak za Italijo. Tekom preiskave bodo tudi skušali ugotoviti, kako je tako velika skupina lahko enostavno izginila in ali za njimi stoji organizirana kriminalna tihotapska združba, saj se pojavljajo govorice, da se je skupina sestala s svojimi kontakti, ki naj bi jih prevzeli v Italiji in pretihotapili naprej v Evropo.

Celotno dogajanje v pristanišču je na spletu razkril Almerigo Esposito, tržaški pokrajinski tajnik desničarskega gibanja Forza nuova, čigar navedbe je potrdila tudi Tržaška policijska postaja. Esposito je v svoji izjavi zapisal naslednje;

»Tržaško pristanišče ni prvič predmet take invazije. Ilegalce največkrat odkrijejo šele med plovbo ali izkrcanjem, nato pa ilegalci čakajo policijo, ki skupaj z vojsko prevzame primer. Brez dodatnih vprašanj ali prevelike skrbi glede usode teh ljudi jih nato nastanijo v Trstu na stroške davkoplačevalcev.«

Esposito je izpostavil tudi medijsko molčečnost glede dogodkov v tržaškem pristanišču.

»Tokrat jih je bilo zgolj 50, nihče pa točno ne ve, koliko jih dnevno neujetih prečka tržaško pristanišče, ki se nato priključijo na italijanski socialni sistem, ali enostavno izginejo. Take novice mediji in oblasti nebi smeli skrivati pred državljani. Skupnost ima pravico izvedeti kaj se dogaja na točki, ki je postala glavno mesto za vstop ilegalnih migrantov.«

Sebastjan J