Italijani bodo v kamen vklesali imena žrtev komunističnega režima in partizanov

V Gorici so 12. Junija obeležili 74. obletnico osvoboditve mesta izpod jugoslovanske komunistične okupacije, ki je mesto zaznamovala z nasiljem in žrtvami.
Položitev venca ob spomeniku sta se udeležila goriški župan Rodolfo Zibern in predsednik združenja Lega nazionale, Luca Urizio, ki je po spominski slovesnosti na novinarski konferenci razkril nove načrte pa posodobitev spomenika v Gorici.

 

»Papeški nuncij je po vojni ugotovil, da je bilo iz Gorice v Jugoslavijo deportiranih 1560 ljudi. Kljub temu, da so se številni vrnili domov, se število žrtev deportacije ocenjuje na okrog 900 ljudi. Vendar pa bomo na spomenik vpisali zgolj 665 žrtev, saj nikakor ne želimo zlorabljati žrtev. Na spomeniku bo napis, s katerim bomo opozorili, da so za deportacije krivi partizani komunisti, ki so podpirali priključitev Gorice Jugoslaviji.«

S temi besedami je predsednik Lega nazionale, Luca Urizio pospremil idejo za postavitev novega spomenika, ki bo stal nasproti današnjega lapidarija. Cena novega spomenika se ocenjuje na 20 tisoč €, od katerih bo 5 prispevala Lega nazionale. »Če ne bo zapletov, bo spomenik končan med poletjem in ga bomo odkrili 15. Septembra. Dan kasneje leta 1947 so namreč v Gorico spet vkorakali italijanski vojaki. V nasprotnem primeru pa bo spomenik odkrit 9. Februarja, na predvečer dneva v spomin na fojbe in eksodus.« je načrte za spomenik napovedal Urizio.«

Komunisti pobijali ženske, otroke in celo svoje partizanske soborce

Na novinarski konferenci je Urizio v družbi župana Ziberne poudaril tudi, da »So se partizani po Italiji res borili za svobodo in da seveda niso bili vsi partizani enaki. Vendar so bili tudi v goriškem odboru CLN nekateri komunisti, ki so sodelovali pri deportacijah in umorih ter komunisti, ki niso hoteli, da bi Gorica postala slovansko mesto. To so plačali s svojim življenjem.« je zaključil misel Urizio.

Na konferenci je Urizio tudi zavrnil obtožbe, da je Lega nazionale pristranska. »Pristranski je, kdor brani svoje prednike, ki so po koncu vojne deportirali in pobijali civiliste, tudi ženske in otroke. Mi si zgolj prizadevamo, da ohranjamo spomin na tiste, ki so se borili za našo domovino in za naše mesto, italijansko Gorico. Po 74 letih smo končno dosegli, da bodo na spomeniku omenjeni zločini partizanov komunistov. V raznih krajih po Italiji so že sprožili postopke, da bi tudi tam postavili podobne spomenike.«

Uredništvo