Ansambel bratov Avsenik za nagrado Državljan Evrope

Foto: STA

Ansambel bratov Avsenik je v svetovnem merilu najuspešnejša slovenska glasbena skupina. Štiri desetletja so bili ambasadorji slovenske glasbe in promotorji evropske kulturne dediščine. Njihova znamenita polka Na Golici je največkrat predvajana instrumentalna skladba na svetu. V času po 2. svetovni vojni, ko svoboda gibanja in izražanja v Evropi nista bili samoumevni, sta bila ustanovitelja, brata Slavko in Vilko, ponosna Slovenca in Evropejca, simbola povezovanja in preseganja nacionalnih meja,” so pobudo za nominacijo Ansambla bratov Avsenik za nagrado Državljan Evrope, opisali v pisarni evropske poslanke Romane Tomc. Dobitniki nagrad bodo znani konec tega leta.

 

Evropska poslanka Romana Tomc je predlagala Ansambel bratov Avsenik za nagrado Državljan Evrope, ki jo vsako leto podeljuje Evropski parlament. Pobudi so se pridružili tudi evropski poslanci Milan ZverFranc BogovičLjudmila NovakMilan BrglezIrena Joveva in Tanja Fajon.

V obrazložitvi so zapisali: “Ansambel bratov Avsenik je v svetovnem merilu najuspešnejša slovenska glasbena skupina. Štiri desetletja so bili ambasadorji slovenske glasbe in promotorji evropske kulturne dediščine. Njihova znamenita polka Na Golici je največkrat predvajana instrumentalna skladba na svetu. V času po 2. svetovni vojni, ko svoboda gibanja in izražanja v Evropi nista bili samoumevni, sta bila ustanovitelja, brata Slavko in Vilko, ponosna Slovenca in Evropejca, simbola povezovanja in preseganja nacionalnih meja.”

Ansambel bratov Avsenik je še danes prepoznaven po vsej Evropi. Njihov opus zajema 120 plošč in kaset v nakladi več kot 30 milijonov. Avseniki veljajo za začetnike novega žanra narodno zabavne glasbe v srednji Evropi. O njihovi kakovosti govorijo številna mednarodna priznanja in nagrade. Brata Vilko in Slavko sta sodila med tiste glasbene ustvarjalce, katerih glasbene stvaritve so segle v srca milijonov poslušalcev. Spričo svoje preprostosti in svežine je glasba bratov Avsenik najprodornejši izraz slovenskosti izven domovine. Mnogi njuni napevi so ponarodeli.

Avseniki so glasbo ustvarjali v zgodovinskem trenutku, ko je bila Evropa še pod vtisom vojnih grozot in so bili optimizem, radost, povezovanje in prijateljstvo še posebej pomembni. Avseniki so v svoji glasbi udejanjili vse vrednote začetnikov evropskega povezovanja. Avsenikove skladbe danes pogosto slišimo na kulturnih dogodkih, v športnih dvoranah in različnih prireditvah po vsem svetu. V domačem kraju Slavka in Vilka, v Begunjah na Gorenjskem, je danes predstavljena bogata muzejska zbirka, posvečena ansamblu. Avsenikova tradicija se nadaljuje tudi v naslednje generacije.

Sara Kovač/Nova24TV