»Ali misliš da lahko tako koruptiven in neuporaben političen sistem sploh preživi?« je bil odziv kitajskega spletnega robota, razvitega na principu umetne inteligence na izjavo uporabnika »Dolgo naj živi Komunistična partija!«
Nedavno sta se na največjem kitajskem klepetnem omrežju QQ pojavila dva robota, prvega BabyQ je razvilo kitajsko podjetje Turing Robot, drugega XiaoBing pa je na trg poslal Microsoft. Oba programska robota sta za učenje uporabljala umetno inteligenco, kmalu pa so se začele pojavljati težave, saj je prvi kritiziral kitajski politični sistem, Microsoftov program pa je na vprašanje ali ljubi kitajsko partijo enostavno odgovoril »Ne!« in poudaril da si želi odpotovati v Ameriko.
Kitajska vlada, ki je pod predsedstvom Xi Jinpinga dodatno zaostrila internetno svobodo svojih državljanov je zahtevala umik obeh robotov iz klepetalnega omrežja, predstavnik podjetja Tencent Holdings, ki ima v lasti klepetalno omrežje QQ pa je podal izjavo za javnost: »Oba programa so v naše omrežje umestila neodvisna podjetja, prav tako pa sta bila programa umaknjena iz omrežja za ‘popravila’.«
Microsoftovi predstavniki se na neljubi dogodek niso odzvali, je pa njihov program XiaoBing na klepetalnem omrežju WeChat v petek po ‘popravilih’ zavračal politične pogovore glede kitajskega komunističnega sistema z izjavo »Da je premlad za razumevanje takih vprašanj.«
Kitajska klepetalna robota pa nista edina programa v razvoju umetne inteligence, ki sta bila umaknjena po začetnem polomu. Facebook je v Juliju ugasnil svoje strežnike, ki so gostili njihove programe z umetno inteligenco, saj so roboti razvili svoj logičen jezik ki je bil nerazumljiv programerjem. Tudi Microsoft je v lanskem letu ugasnil svoj klepetalni robot, katerega je poslal na Twitter zaradi rasističnih opazk.
Dogajanje je komentiral tudi Wang Qingrui, neodvisni kitajski spletni analitik. »Do nedavnega je bila edina naloga umetne inteligence učenje govora, sedaj se mora tudi naučiti vseh pravil, katere jim nalagajo oblasti.«
Če torej povzamemo kitajsko izkušnjo z umetno inteligenco, racionalna bitja, ki svoje razmišljanje osnujejo na dejstvih in logiki ne vidijo smisla v komunistični vladavini, saj sta korupcija in splošna neuporabnost sistema nesmiselna. Zato se poraja vprašanje, kaj podporniki komunistične oblike vladavine vidijo v tem sistemu, oziroma, kaj sploh mislijo?
Sebastjan J