Podrobnosti včerajšnje razprave o slovenski zahodni meji v Rimu

Sestanek v Rimu je potekal v znamenju pogovorov o slovenski zahodni meji, foto: twitter

Včerajšnji sestanek predstavnikov Furlanije-Julijske krajine, s katerimi se je v Rimu srečal italijanski notranji minister Matteo Salvini, je služil kot uvod, predpriprava na jutrišnji obisk Salvinija v Trstu.

Slovenski dominantni mediji so sestanek med ministrom Salvinijem ter deželnim predsednikom FJK Massimilianom Fedrigo povzeli s skopimi izvlečki, ki nikakor niso osvetlili celotnega dogajanja v Rimu, ki bo močno vplivalo na potek dogodkov na naši zahodni meji.

Zato smo v uredništvu za naše bralce poiskali konkretne izjave političnih predstavnikov in številke, ki nakazujejo na resno namero Italije, da zapre mejo s Slovenijo, po potrebi tudi z rezilno žico. Zaprtje meje z vzhodno sosedo in postavitev fizičnih pregrad pa podpira kar 55 % Italijanov, kar je razkrila nedavna anketa italijanskega inštituta za raziskave javnega mnenja.

Najprej povečanje prisotnosti policije na meji

Salvini je sliko iz sestanka delil tudi na socilanem omrežju, foto: twitter

»Na meji potrebujemo več policije!« je bila prva zahteva Fedrige, ki jo je utemeljil na podlagi poročila tajnika policijskega sindikata SAP Lorenza Tamara. Ta je v poročilu zapisal, da »je trenutno na razpolago za nadzor meje na Tržaškem 98 policistov, čeprav bi jih moralo biti na podlagi bilateralnega dogovora med Italijo in Slovenijo iz leta 2007 120. Pred uvedbo schengenskega območja je mejo na tržaškem nadziralo 260 policistov.«
Podobna podhranjenost obmejne kontrole je tudi v Gorici, kjer lahko v poročilu preberemo, da je »mejo pred vstopom Slovenije v schengensko območje nadziralo 170 policistov, danes jih je tam 51, čeprav bi jih moralo biti 70.«

Pri tem je opozoril, da »so bile številke obmejnih agentov namenjene za izvajanje nemotenega sporazuma o odprtih mejah in za preprečevanje čezmejnih kriminalnih aktivnosti. Danes pa obmejni agentje svojo energijo usmerjajo izključno v boj preprečevanja ilegalnega prehajanja meje, čeprav številke iz leta 2007 niso vključevale migrantskih tokov.«

Poročilo je tajnik zaključil, da »se vzhod Italije sooča z izrednimi okoliščinami, zato naproša preostala mesta v notranjosti, da se na krizo odzove požrtvovalno s svojimi policisti, kot so se odzvali ob izvedbi Milan Expo.«

Strankarska kolega, Salvini in Fedriga, igrata nevarno politično igro proti Sloveniji, foto: facebook

Ostro tudi nad mešane policijske patrulje

Zbrani so izpostavili tudi neučinkovitost mešanih policijskih patrulj, kar je že pokazal današnji migrantski val, ki je iz Slovenije v Italijo pljusknil okrog 80 novih migrantov.

»V medijih smo lahko prebirali, da bodo patrulje nadzirale 10 kilometrski pas najbolj izpostavljenih območij. V primerjavi s celotno mejo 243 kilometrov je to samo 4 % ozemlja. Patrulje se bodo izvajale po 6 ur, štirikrat tedensko. To je skupno 24 ur v tednu, kar pomeni, da bodo patrulje tedensko nadzirale samo 4 % meje, v skupno 14 % časa enega tedna.«

Predvidena rezilna žica na meji s Slovenijo

Nedavno je inštitut SWG izvedel javnomnenjsko raziskavo na vzorcu  60 tisoč anketiranci po vsej Italiji. S preprostim vprašanjem: »Koliko se strinjate s predlogom za ponovno vzpostavitev nadzora in s konstrukcijo fizičnih ovir na meji s Slovenijo za zajezitev ilegalnih prihodov iz Balkana?«

Italijani gradnjo rezilne žice na meji s Slovenijo podpirajo, foto: SWG

Odgovori kažejo, da kar 55 % Italijanov podpira predlog Salvinija in Fedrige postavitve rezilne žice na meji s Slovenijo, če drugi ukrepi ne bodo ustavili ilegalnih prehodov migrantov z vzhoda.

Kako resnična je italijanska namera, da so pripravljeni postaviti na mejo rezilno žico, pa kaže tudi dejstvo, da se že pojavljajo okvirne finančne številke, ki bi zagotovile rezilno žico v madžarskem stilu na zahodni Slovenski meji. Okvirna cena za 243 kilometrov ograje z rezilno žico, od Avstrije do Jadrana, se giba okrog 2 milijardi €.

Resničnost namere postavitve rezilne žice na mejo kažejo tudi odzivi javnih osebnosti v zamejstvu. Pisatelj in esejist Claudio Magris je za Corriere della Sera tako zapisal, da namera o postavitvi ograje na meji med Italijo in Slovenijo spominja na čase razmejitve med Italijo in Titovo Jugoslavijo ob vzpostavitvi železne zavese.

Precej več o celotni situaciji, Salvinijevih načrtih za prihodnost vzhodne meje in dejanske ukrepe, katere lahko zaradi neodločnosti in nezmožnosti Šarčeve vlade za reševanje nastalih problemov Slovenke in Slovenci pričakujemo, pa bo znano jutri. Salvini se bo mudil v Trstu, kjer bo dan posvečen utrjevanju stikov z Madžari ob podpisu sporazuma o ekonomskem sodelovanju med državama. Ter seveda glede situacije na vzhodni meji, kjer si bo Salvini tudi ogledal delo policistov na terenu.

Uredništvo